ARKATANA

Tërmet në perëndim të Bullgarisë, ndihet edhe në Kosovë

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Rrjeti Sizmologjik i Kosovës më datën 22 maj të vitit 2012, në ora 02 e 03 minuta sipas kohës lokale, ka regjistruar tërmetin e fuqisë së përfillshme me epiqendër në perëndim të Bullgarisë, afër kufirit lindor të Serbisë.

Në njoftim bëhet e ditur se fuqia e këtij tërmeti në hipoqendër ishte 5.6 njësi të shkallës Rihter, që i korrespondon intensitetit epiqendror VII ballë të shkallës së Merkalit. Thellësia e hipoqendrës ishte 11 kilometra.

Uji Dea

Në bazë të modelit numerik të ndryshimit të intensitetit me distancën në këtë regjion, pastaj magnitudës së tërmetit dhe thellësisë së hipoqendrës, ky tërmet ka mundur të shkaktojë dëme materiale në hapësirën epiqendrore.

Tërmeti i tillë për shkak të distancës së epiqendrës, është ndier edhe në pjesën më të madhe të territorit të Kosovës, sidomos në pjesën lindore, madje edhe në Prishtinë. /Telegrafi/