Tempujt më të bukur që kanë mahnitur njerëzimin

Disa nga tempujt më mbresëlënës kanë lënë pa frymë mbarë botën për shkak të bukurisë së tyre dhe madhështisë me të cilën janë krijuar.

Një tempull tjetër mbresëlënës është në qytetin Chiang Rai, i cli ndodhet 5 kilometër në jug, i njohur si Wat Rong Khun ose si Tempulli i bardhë ose White Temple, raporton.

Candi Prambanan është një tempull i shekullit të 9-të Hindu në Central Java në Indonezi.
Paro Taktsang është emri popullor i manastirit Taktsang Palphug Monastery i njohur si foleja e tigrit i njohur si një tempull i shenjtë u vendosur në luginën e sipërme Paro Butan.

Borobudur, është një tempull i shekullit të 9 në Indonezi dhe ka rreth 504 statuja të budizmit.
Shwedagon Pagoda është 99 metër i lartë dhe ndodhet në Yangon, Burma. Cilësohet si një nga tempujt më të frikshëm të budizmit./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS