Të gjithë kanë frikë nga dhimbja e gjoksit, por simptoma që e shoqëron është më e rëndësishme

Thërrisni menjëherë urgjencën

Çdo vit në botë vdesin 18.6 milionë njerëz nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut dhe ky trend i keq po rritet. Vlerësohet se deri në vitin 2030, ky numër do të arrijë në 23 milionë.

Dihet se shprehitë e shëndetshme mund ta mbrojnë zemrën, ndërsa i ftohti është një rrezik shtesë për shëndetin e të gjithë sistemit kardiovaskular. Kardiologët theksojnë se enët e gjakut reagojnë ndaj të ftohtit duke u tkurrur.

Personat të cilët kanë probleme me shtypjen e lartë të gjakut dinë që çdo ftohje të papritur “e ndiejnë” me ngritje të shtypjes së gjakut.

Një problem shtesë është ushqimi paksa më i fortë, më i kripur dhe më i yndyrshëm në muajt e dimrit dhe lëvizja e reduktuar, e cila gjithashtu ndikon negativisht në sistemin kardiovaskular, transmeton Telegrafi.

Si të mbrohemi? A ndihmon nëse bartim maskë kur nga banesa e ngrohtë dalim në ajër të ftohtë?

Për shkak të dallimit të temperaturës, maska mbron nga agjentët infektivë në kontakt të afërt, por gjithsesi rekomandohet që personat të cilët tashmë kanë kollë dhe kanë simptoma të tjera të sëmundjeve respiratore bartin maskë, për të mos i infektuar personat e tjerë përreth vetes.

Natyrisht, personat me imunitet të dobët i këshillojmë që gjithmonë në kontakte me të tjerët të bartin maskë.

Në ajër të ftohtë reagojnë edhe enët e lëkurës, andaj vetë lëkura kërkon një hidratim më intensiv gjatë dimrit. Megjithatë, më e rëndësishmja është, nëse ndjeni dhimbje gjoksi kur dilni në ajër të ftohtë, duhet të shkoni urgjentisht te mjeku, sepse ndoshta keni angina pectoris dhe nuk duhet anashkaluar sepse çon në një infarkt miokardi.

A ka ndonjë ndryshim në temperaturë që është alarmante?

Të hysh në minus përfaqëson stres për trupin, por toleranca ndaj temperaturave të ulëta varet nga lagështia e ajrit. Problemi më i madh është gjithmonë era, e cila irriton veçanërisht enët e gjakut dhe bronket. Prandaj mjekët këshillojnë gjithmonë pacientët që të shmangin të ftohtit dhe ditët me erë.

Çfarë temperature “pëlqen” zemra?

Temperatura që i pëlqen më së shumti sistemit tonë kardiovaskular është midis 15 dhe 27 gradë. Kjo është temperatura e ‘pranverës së përjetshme’.

Sulmi në zemër apo ataku paniku – Si të njohim dhe dallojmë simptomat?

Sëmundjet e sistemit kardiovaskular shoqërohen jo vetëm me simptoma, por edhe me shenja të sëmundjes. Në psikosomatikë, shenjat e sëmundjeve kardiovaskulare mungojnë dhe personi ndjen vetëm simptomat. Vetëm mjeku mund të bëjë një ndryshim përfundimtar. Sigurisht që secili prej nesh duhet të trajtohet me një ekzaminim të plotë sistematik një herë në vit, sepse kjo është e vetmja mënyrë për të zbuluar herët disa sëmundje dhe për të parandaluar shfaqjen dhe komplikimet e tyre.

A do të thotë menjëherë dhimbja e gjoksit se ka një problem me zemrën?

Dhimbja e gjoksit është një simptomë që nuk duhet anashkaluar asnjëherë, në gjoks përveç zemrës janë mushkëritë, enët më të mëdha dhe më të rëndësishme të gjakut si dhe një pjesë e shtyllës kurrizore dhe të gjitha këto janë jetike, d.m.th. organe shumë të rëndësishme. Pra, nëse ndjeni dhimbje gjoksi, këshilla është të vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse dhimbja shfaqet papritur, e shoqëruar me dobësi, djersitje dhe pamundësi për të ndërmarrë disa hapa, është thelbësore të kërkoni urgjentisht ndihmën e mjekut dhe këshillohet të telefononi menjëherë urgjencën. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS