Tatimi në pronë rritë të hyrat vetanake

Gjilan –Në Artanë është diskutuar analiza e të hyrave vetanake komunale 2004-2011 dhe çështja se si të parapërgatitët një fushatë e suksesshme për t`i vetëdijesuar qytetarët se sa është e rëndësishme pagesa e tatimit në pronë dhe pse taksapaguesit duhet të jenë të rregullt.

Me Iniciativën për Komuna Demokratike dhe Efektive USAID/DEMI është mbajtur punëtori vlerësuese e liderëve komunal në krijimin e konsensusit për fushatën e të hyrave vetanake.

Kryetari i Komunës Bajrush Ymeri,Kryesuesja e Kuvendit Komunal ,Shefkije Mehmeti,Drejtor të drejtorive,Anëtar të Kuvendit dhe zyrtar të tjerë komunal morën pjesë në seminarin me temën Krijimi i Konsensusit për fushata të të hyrave vetanake.

Gjatë këtij seminari janë diskutuar tema të ndryshme,si objektivi i seminarit vlerësues ku Kryetari,anëtarët kyç të administratës dhe kuvendit bashkarish shqyrtuan situatën e komunës me të hyrat vetanake,dhe arritja e konsensusit mbi strategjinë dhe ngritjen e të hyrave vetanake,me theks të veçantë në ngritjen e të hyrave vetanake përmes ngritjes së inkasimit të tatimit në pronë.

Përveç kësaj teme është diskutuar edhe analiza e të hyrave vetanake komunale 2004-2011 dhe çështja se si të parapërgatitët një fushatë e suksesshme për t`i vetëdijesuar qytetarët se sa është e rëndësishme pagesa e tatimit në pronë dhe pse taksapaguesit duhet të jenë të rregullt./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).