Tahiri: Do të heqim taksat doganore për diasporën dhe Luginën

Zëvendëskryeministrja e Kosovës Edita Tahiri premtoi se së shpejti qeveria e Kosovës do të heqë taksat doganore për diasporën dhe Luginën e Preshevës.

Në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë”, zëvendëskryeministrja Tahiri theksoi se pajtohet me shqetësimet e qytetarëve preshevarë, porse duke shtuar se ankesat duhet të bëhen edhe ndaj Beogradit.

“Unë pajtohem me shqetësimet dhe revoltën e qytetarëve të Luginës së Preshevës, por, ankime të tilla duhet të bëhen edhe në Beograd, sepse një barrë të madhe e ka edhe Serbia, e cila nuk ka luajtur asnjë hap në këtë drejtim. Qeveria jonë është e interesuar dhe e angazhuar jo për zbritje, por për eleminimin tërësishëm të taksave doganore pasi që Kosova së shpejti do të ketë anëtarësimin e saj në byronë e kartonit të gjelbërt”, u shpreh zv/kryeministrja e Kosovës.

Duke iu referuar reagimeve dhe pakënaqësisë në Preshevë mbi uljen e tarifave dhe jo heqjen e tyre, Tahiri nënvizoi se për momentin është bërë një hap, reduktimi i tarifave doganore për qytetarët e Luginës së Preshevës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).