Surroi: Dell krijues e shpërndarës i thashethemeve

Veton Surroi nuk ka ndenjur duarkryq pas deklaratave të ambasadorit Kristofer Dell.

Ai ka dhënë një version ndryshe nga ai i ambasadorit Dell lidhur me pohimet e këtij të fundit rreth kandidatëve për president, duke shprehur çudinë si një diplomat amerikan bëhet krijues dhe shpërndarës i thashethemeve, raporton KTV.

Ambasadori Dell, në një intervistë për gazetën “Kosova Sot” ka pohuar se Surroi ishte imponuar si kandidat për president të vendit.

“Kam shkuar në rezidencën amerikane me ftesë të ambasadorit Dell për darkë, në të cilën ai ka insistuar në prani të Hashim Thaçit që do të ishte mirë për vendin që unë të bëhem president pas dorëheqjes së Fatmir Sejdiut. Me arsyetimin se kjo do të ishte mirë për të tejkaluar krizën institucionale dhe për ta prezantuar Kosovën më mirë në botë, për shkak të perceptimit negativ që ka z. Thaçi në botë”, ka sqaruar Surroi.

“Nuk ka pasur kurrfarë zvarritje, as lutje nga ana ime, po ka qenë ide e ambasadorit Dell dhe pjesë e bisedës së tij. (Kurse) Pacollit asnjëherë nuk i jam kërcënuar, por në një takim i kam thënë se do t’i bënte dëm Kosovës zgjedhja e tij për president”, sqaron më tutje Surroi.

Po ashtu, Surroi ka riqartësuar se prej vitit 2004 nuk është botues i ‘Kohës Ditore’ dhe se nuk ka as lidhje institucionale me Kompaninë ‘Koha’. “Çfarëdo përmendje të gjoja ngritjeve të mia politike në kontekst të asaj që e raportojnë ‘Koha Ditore’ dhe KTV-ja është plotësisht e pabazë”, ka nënvizuar ai.

Përgjigjja e kryetarit të Bordit të Klubit për Politikë të Jashtme vjen pas një interviste të ambasadorit amerikan në Prishtinë, Dell, ku ai thotë se Surroi ia kishte shprehur hapur ambicien atij dhe se iu kishte lutur Hashim Thaçit që t’ia jepte postin e presidentit. Kjo, sipas diplomatit amerikan, kishte ndodhur në rezidencën e tij, gjatë një darke, në tetor ose nëntor të viti 2010. Dell, në intervistë, gjithashtu ka thënë se atëbotë plani i AAK-së ishte që Ramush Haradinaj të vijë në postin e kryeministrit, kurse Hashim Thaçi të bëhej president.

Ambasadori amerikan në shkuarje ka vlerësuar se presidentja Jahjaga e ka bërë një punë të shkëlqyeshme në kthimin e rolit të Presidencës në atë që është paraparë sipas Kushtetutës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS