UBT

Strakosha bëhet me ekip të ri, mungon vetëm zyrtarizimi

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Thomas Strakosha do të jetë pjesë e AEK. Gardiani kuqezi rikthehet në Greqi pas 12 vitesh, teksa do të jetë pjesë e skuadrës nga Athina. Portieri I Kombëtares së Shqipërisë e mbylli aventurën tek Brentford, ku nuk po gjente dot hapësira dhe tani do të bëhet pjesë e gjigantëve grek.

Te AEK, Strakosha pret që të ketë më shumë hapësira teksa i është premtuar vendi i titullarit, por konkurrenca nuk do i mungojë. Vetëm pak ditë më parë AEK transferoi italianin Alberto Brignolit, por duhet se skuadra nga Pireu dëshiron të ketë dy portierë të një niveli të lartë.

Mobi Casa

Portieri kuqezi zhvilloi tre ndeshje shumë të mira në Euro2024. AEK menjëherë kërkoi informacion tek anglezët, me të cilët ka gjetur gjuhën e përbashkët dhe tani kanë mbetur vetëm detaje e vogla, para se Strakosha të bashkohet me skuadrën e re.

Strakosha hapat e para të karrierës I ka hedhur tek skuadra e APOEL-it, por nuk debutoi tek skuadra e parë, teksa kaloi menjëherë te Lazio. Për 29-vjeccarin ky është një rikthim në Greqi pas 12 vitesh. AEK është një prej skuadrave që kërkon titullin kampion në Greqi dhe me Strakoshën sheh më shumë siguri në prapavijë.