Sqarohu Behgjet

Loja e nisur një javë më parë nga Behgjet Pacolli se Mali e ka njohur Kosovën është mbyllur të shtunën. Zyrtarët e shtetit afrikan në New York kanë thënë për Express se vendi i tyre nuk e ka pranuar pavarësinë .

Partitë opozitare akuzuan Qeverinë se po e keqpërdor procesin e njohjeve. E Zëvendëskryeministri i Parë që ndodhet në Afrikë tha se do të kërkojë sqarime nga ky shtet.

Përfundimisht të shtunën është sqaruar se Kosovën nuk e kanë njohur 92 shtete siç ka deklaruar Zëvendëskryeministri i Parë, Behgjet Pacolli.

Zyrtarë të Malit në Kombet e Bashkuara në një përgjigje për Express, përmes postës elektronike kanë thënë se shteti afrikan nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

“Duam t’ju njoftojmë se Republika e Malit nuk e ka njohur Kosovën si shtet të pavarur”,

kanë thënë zyrtarë të këtij misioni për Express të shtunën.

Në Mali aktualisht është gjendje grusht shteti, pasi Presidenti i zgjedhur në mënyrë demokratike është rrëzuar nga njeriu që, sipas Pacollit, ka “nënshkruar” notën verbale për njohjen e Kosovës, Dioncounda Traore.

Pacolli të premten ka lëshuar deklarata dhe komunikata për media, duke demantuar lajmin se Mali nuk e ka njohur Kosovën. Madje përmes një njoftimi, zyra e tij ka njoftuar se Pacolli do të udhëtojë në Bamoko për të sqaruar njohjen, të cilën kishte thënë një javë me parë se e ka siguruar falë angazhimit personal.

Por, të shtunën Pacolli dhe zyra e tij janë heshtur. Nuk kanë lëshuar komunikata e as deklarata për të treguar pse po luhet me procesin e njohjeve.

Burime të Express brenda Qeverisë kanë thënë se shtetet që e ndihmojnë procesin e njohjeve janë të irrituara me veprimet e Pacollit, i cili po vazhdon të mos i përfillë procedurat për të publikuar një njohje të re.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).