Specialja në riprocedim

Presioni i madh ndërkombëtar do të mbështesë për “muri” Qeverinë e Kosovës, e cila do të jetë e detyruar që brenda pak ditësh, me disa ndryshime “kozmetike”, t’i riprocedojë ndryshimet kushtetuese për Gjykatën Speciale.

Por jo vetëm ekzekutivi i vendit, i cili tashmë gjendet përballë presionit të madh ndërkombëtar, edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës do t’i nënshtrohen presioneve gjatë ditëve në vijim për ta aprovuar Gjykatën Speciale dhe duke mos lejuar që KS i OKB-së të krijojë Tribunal për Kosovën, shkruan ‘Zëri’.

Qeveria e Kosovës tashmë ka paralajmëruar riprocedimin për në Kuvend të Amendamentit 24, që dërgon në ndryshimet e nevojshme kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).