Sindikata e pensionistëve gjilanas të premten proteston

Gjilan – Sindikata e pensionistëve gjilanas ka paralajmëruar protestë për këtë të premte, ngase siç kanë thënë drejtues të saj, vullneti i institucioneve të Kosovës për zgjidhjen e kësaj çështjeje po mungon.

Muharrem, Bajrami, kryetar i degës së Sindikatës së Pensionistëve dhe të Invalidëve të Punës në Gjilan, ka thënë se po anashkalohen e privohen nga e drejta e tyre legjitime për sigurim pensional dhe invalidor dhe sipas tij vetëm Gjilani i ka mbi 4000 pensionistë dhe invalidë të punës.

“Të flasësh për këtë kategori duhet të jesh nën lëkurën e tyre e ta përjetosh gjendjen e tyre”, ka thënë Bajrami, duke shtuar se nuk po mungon vullneti i sindikatës që kjo çështje të zgjidhet, por sipas tij, po mungon vullneti dhe angazhimi i institucioneve.
Muharrem Bajrami, ka thënë se organet e vendit duhet ta kuptojnë këtë gjendje e të angazhohen që ta përmirësojnë atë.

Protesta e organizuar nga Koalicioni i Pensionistëve fillon të premtën në ora 11.00 dhe niset nga qendra e qytetit,duke u ndalur para teatrit të qytetit dhe zgjatë një orë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).