Si të bëni sporte në natyrë në këtë mot të nxehtë…

Ndryshimet klimatike vazhdojnë ta shtyjnë klimën në valë të nxehta rekord. A duhet të hiqni dorë nga sporti? Sigurisht, nuk është e mençur të dilni për vrap në 42 gradë nën hije. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të bëni gjimnastikë. Këtu janë disa këshilla për t’u ndjekur.

Mos hani shumë para të dilni

Një vakt i lehtë është një ide e shkëlqyeshme – kaloni vetëm një orë mes ngrënies dhe stërvitjes në vapë. Nëse keni ngrënë një vakt të rëndë si një hamburger me djathë, rekomandohet që të prisni dy deri në tre orë para stërvitjes në natyrë, pasi ai vakt i pasur me yndyrë dhe proteina do të marrë edhe më shumë kohë për të kaluar procesin e tretjes.

Mbroni lëkurën tuaj

Lëkura është një “sistem i mahnitshëm vetë-ftohës”. Është projektuar për të larguar gjakun e nxehtë nga bërthama juaj për të mbajtur organet tuaja vitale të freskëta. Çdo dëmtim në lëkurën tuaj ose indin themelor e pengon trupin tuaj të jetë në gjendje të kondicionizohet. Nëse keni nevojë të ushtroheni kur dielli është i lartë, lageni me ujë dhe aplikoni krem kundër diellit.

Vishni material që ndihmon trupin tuaj të marrë frymë

Lloji i veshjeve mbrojtëse që vishni gjithashtu mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ftohtë. Përdorni veshje sportive që lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe të ftohet dhe shmangni materialet si pambuku që në thelb mbajnë nxehtësinë afër trupit tuaj. Rrobat e dobishme nuk duhet të jenë elegante.

Hidratohuni para, gjatë dhe pas ushtrimit

Mbrojtja më e mirë kundër dehidrimit është pirja. Sigurohuni që ta bëni këtë të paktën një orë para se të dilni për stërvitje dhe të vazhdoni gjatë stërvitjes. Si e dini nëse jeni të dehidratuar? Kontrolloni ngjyrën e urinës tuaj dhe veçanërisht nëse urinimi nuk ju shpëton, keni pasur përgjigjen që po kërkoni.

Provo forma më të lehta ushtrimi

Edhe nëse ju pëlqen ecja dhe vrapimi, kur është vapë, zgjidhni sporte që trupi juaj mund t’i përballojë pak më lehtë – noti është një zgjedhje e shkëlqyer në ditët e nxehta dhe një mënyrë e mirë për të menaxhuar nxehtësinë në përgjithësi, sepse trupi juaj është i stresuar nga nxehtësia. edhe nëse nuk ushtroni. Yoga është një tjetër alternativë e mirë, sepse është vërtet e dobishme nga pikëpamja e fitnesit, por nuk kërkon të njëjtën energji si vrapimi apo çiklizmi.

Ndrysho kohën e ditës

Kur punoni në një ditë të nxehtë vere, rekomandohet që të dilni në mëngjes më herët se në stinët e tjera, ose më vonë në mbrëmje kur temperatura e ajrit është më e ftohtë. Dhe mos harroni të dëgjoni trupin tuaj: nëse luftoni shumë, duhet të ndaloni.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS