Shqipe Lushta mëson gjermanët e rinj si ndërtohen robotët

Ekspertja Lushta u ka shpjeguar praktikisht nxënësve se si konstruktohet pajisja për dirigjim elektronik të një roboti që ecën.

Nxënësit e gjimnazit të Friedbergut kanë pasur rastin unik që në Shkollën e Lartë Teknike Mittelhessen (THM) të marrin njohuritë elementare për konstruktimin e robotëve. Ata kanë kryer një kurs disajavësh, ku në fshehtësitë e robotikës i ka udhëhequr inxhinierja dhe profesoresha e kësaj shkolle, Shqipe Lushta.

Ekspertja Lushta u ka ligjëruar dhe treguar nxënësve praktikisht hollësi nga fusha e makinerisë, mekatronikës, teknologjia e materialeve. Më tutje ajo u ka shpjeguar atyre se si konstruktohet pajisja për dirigjim elektronik të një roboti që ecën.

Programimi i një kompjuteri të quajtur mikrocontroller ka qenë hapi tjetër të cilin mësuesja Shqipe Lushta ua ka mësuar gjimnazistëve të klasës së 13.

“Këta nxënës, me aftësinë e tyre për të mësuar mund të krahasohen lirisht me studentët. Ka qenë kënaqësi e vërtetë të punosh me ta”, shprehet e kënaqur Lushta.

Në përmbyllje të kursit, Shqipe Lushta ua shpërndan nxënësve certifikatat e pjesëmarrjes, shkruan “Giesener Anzeiger”.

Kursi i ndjekur ka cytur te disa prej pjesëmarrësve interesimin për të filluar që vitin e ardhshëm. studimet për mekatronikë.(albinfo)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).