Shpërthime në Shkodër dhe Fushë-Krujë

Një sasi eksplozivi është vendosur rreth mesnatës në banesën e ndihmësinancierit të komunës Shllak shtetasit Ndoc Leka 41 vjeç në lagjen “Tre Heronjtë”, në periferi të qytetit të Shkodrës.

Lenda plasese eshte hedhur ne oborrin e shtepise duke shkaktuar deme materiale. Dy automjete qe ndodheshin ne oborr jane demtuar. Per fat nuk ka pasur deme ne njerez. Shperthimi ka qene i fuqishem dhe eshte degjuar deri ne qender te qytetit.

Ende nuk dihen autoret dhe motivet e kesaj ngjarje. Policia eshte duke hetuar ne dy pista njera qe ka te beje me detyren e shtetasit qe vendosur eksplozivi ndersa pista tjeter e hetimit ndonje konfliktk personal qe mund te kete pasur i demtuari me autoret.

Nderkohe grupi hetimor ka sekuestruar dhe filmimet e kameres se sigurise se nje objekti privat aty prane, ku mendohet se mund te merret informacion ne lidhje me pamjen fizike te autoreve te ngjarjes.

Fushë-Krujë, shpërthim pranë policisë

Nje tjeter shperthim ekplozivi ka ndodhur ne qytetin e Fushe-Krujes, vetem 200 metra nga rajoni i policise. Persona ende te paidentifikuar i kane vendosur eksploziv nje godine te lojrave te fatit, e cila nodhet ne katin e pare te nje pallati.

Nga shperthimi i fuqishem eshte shkaterruar gjeneratori qe funizonte me energji lokalin, por fatmiresisht nuk ka patur deme ne njerez.

Pak dite me pare, nje tjeter shperthim ka ndodhur pothuajse ne te njetin vend ne nje lokal, i cili tregtonte akullore. Policia ka mberritur menjeherë ne vendin e ngjarjes, duke nisur hetimet dhe nisur edhe shoqerimet e para. Ndersa ngjarja ka nodhur ne qender te qytetit duke terrorizuar banoret.(tch)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS