Fidanishtja

Shpërthejnë veteranët e luftës në Viti – rrëzojnë lapidarin partizano-çetnik

/ 2 minuta lexim

Gjilan – Nën organizimin e shoqatave të luftës të hënën është mbajtur një protestë në sheshin “Nijazi Azemi” në Viti , ku në shenjë revolte me heqjen e lapidarit në Preshevës ata e kanë rrënuar një përmendore të luftës së dytë botërore. Tre veta janë shoqëruar në stacionin policor dhe me urdhër të prokurorit janë liruar në procedurë të rregullt tha për rajonipress Afrim Halili komandant i stacionit policor në Viti.

Shoqatat e luftës dhe veteranët në Viti nuk kanë qëndruar indiferent ndaj zhvillimeve të fundit në Luginën e Preshevës. Kjo organizatë ka mbajtur një protestë të hënën në sheshin “Nijazi Azemi” në qendër të Vitisë , si reagim ndaj zhvillimeve të fundit në Luginën e Preshevës.

Fidanishtja

Afrim Halili komandant i stacionit policor në Viti tha për rajonipress se turma protestuese pastaj të indinjuar e kanë rrënuar lapidarin e partizano-çetnikëve të luftës së Dytë Botërore e cila ndodhej në parkun e qytetit të Vitisë.

Halili tha se pas protestës janë shoqëruar për në stacionin policor tre veta dhe në konsultim me prokurorin ata janë liruar në procedurë të rregullt./rajonipress/