SHBA: Përkrahim mini-Shengenin ballkanik – edhe Kosova të jetë pjesë e saj

I dërguari special i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer është shprehur pro krijimit të Mini-shengenit Ballkanik.

Ai është shprehur se e përkrah bashkëpunimin midis Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në këtë iniciativë premtuese që mbështetet nga SHBA-të, shkruan lajmi.net.

Në një takim të Dialogut Strategjik për Ballkanin Perëndimor të organizuar nga Forumi Ekonomik Botëror, Palmet tha se bashkëpunimi i tre vendeve është i shkelqyeshëm dhe “tregon vendoshsmërinë e liderëve nga rajoni për të marrë përgjegjësi për fatin e tyre dhe të ardhmen e tyre”.

Palmer është shprehur se në këtë projekt ka vend edhe për Malin e Zi, Bosnje e Hercegovinen dhe Kosovën.

“Ky projekt është ende i hpaur, ka vend për Malin e Zi, Bosnje e Hercegovinën, Kosovën dhe është iniciativë premtuee që ka mbështetjen tonë”, tha Palmer.

Ai është deklaruar gjithashtu se SHBA qëndron e angazhuar në përpjekjet për përparimin e këtij rajoni.

“Ne jemi të përkushtuar të punojmë dhe bashkëpunojmë me krerët e Ballkanit Perëndimor për të çuar rajonin përpara”, tha Palmer i cili gjithashtu është edhe Zëvendës Ndihmës Sekretar i Shtetit për Europë dhe Euroazi.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq dhe kryeministrat e Shqipërisë e Maqedonisë Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev nënshkruan deklaratën e synimit për krijimin e një Shëngeni të Vogël në Novi Sad më 10 tetor.

Ky nënshkrin siguron zbatimin e katër lirive kryesore të njohura ndërkombëtarisht – lëvizjen e njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit.

Bisedimet do të vazhdojnë në Ohër nesër për krijimin e këtij shengeni të vogël. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).