Sëmundja gungore e lëkurës përhapet me shpejtësi në komunën e Novobërdës

Gjilan – Kryetari i Komunës së Novobërdës ka vizituar fshatin Draganc në Komunën e Novobërdës dhe me këtë rast ka biseduar me qytetarët dhe me pronarët e fermave të lopëve me zotin Fatmir dhe Behlul Kadriun, ku fermat e tyre janë në një gjendje shumë të vështirë sa i përket çështjes së sëmundjes së kafshëve e njohur si ”Sëmundja gungore e lëkurës së lopëve”.

Fatmir Kadriu është pronar i fermës së rreth 17 krerëve të lopëve prej të cilave njëra ka ngordh para disa ditëve ku në fermë janë edhe 16 krerë të cilat janë gjithashtu të sëmura nga kjo sëmundje dhe është në gjendje shumë të vështirë.

Familja tetë anëtarësh Kadriu kryesisht merren me bujqësi dhe blegtori dhe për ta është kjo një humbje e madhe po thuajse i pa kompensueshëm.

Familja e Behlul Kadriut gjithashtu merret me blegtori ku edhe të ata është e njëjta gjendje ku nga 6 krerë, 1 ka ngordhur dhe 5 të tjerat janë të infektuara.

Sipas fjalëve të Kryetarit veterinarët janë në teren dhe çdo ditë dërgojnë raportet për një reagim sa më të shpejt intervenimesh dhe të mbrohen sa të jetë e mundur numri i kafshëve të trasha në komunën e Novobërdës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).