Sekretari Gjeneral i Federatës Evropiane të gazetarëve i bën thirrje Kurtit që t’i dënojë sulmet ndaj gazetarëve

Sekretari Gjeneral i Federatës Evropiane të gazetarëve, Ricardo Gutierrez, i ka bërë thirrje kryeminsitrit në detyrë të Vetëvendosjes, Albin Kurti, që të ndalë sulmet ndaj gazetarëve.

“Gazetarët Berat Buzhala dhe Parim Olluri janë linçuar në Kosovë! I bëj thirrje kryeminsitrit Albin Kurti që të dënojë këto sulme”, ka shkruar Gutierrez në Twitter.

Po ashtu, organizata tjera ndërkombëtare për mbrojtje të gazetarëve kanë reaguar rreth sulmit ndaj gazetarëve.

Qebdra Europiane për Liri të Medieve dhe Shtypit ka reaguar për rastin e njëjtë.

‘’Ne përkrahim Gazetarët pa kufi për dënimin e përpjekjeve për linçim ndaj gazetarëve Berat Buzhala dhe Parim Olluri në Facebook dhe bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurti që të distancoj partinë e tij nga kjo qasje e papranueshme ndaj gazetarëve’’, thuhet në komunikatë. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).