Rogaqica shënon ditën e shkollës

Gjilan – Me aktivitete të ndryshme kulturore, në fshatin Rogaqicë është shënuar dita e shkollës fillore “ Metush Krasniqi”.

Selatin Novosella, ndër të tjera tha se Metush Krasniqi si largpamës dhe vizionar që ishte me programin e tij politik, nuk kërkonte kushte më të mira për Kosovën dhe shqiptarët, nuk kërkonte barazimin me popujt e tjerë që përbënin ish-Jugosllavinë, por ai kërkonte çlirimin e shqiptarëve nga pushtimi dhe bashkimin me atdheun nënën Shqipëri.

Në këtë solemnitet të pranishëm ishin edhe Kryetari i komunës së Kamenicës Shaip Surdulli, drejtoresha e Arsimit Fahrije Kryeziu, përfaqësues të tjerë të kësaj drejtorie, familjarë të heroit Metush Krasniqi, etj.

Surdulli, tha se me rastin e ditës së flamurit vitin e kaluar kemi ngritur edhe shtatoren e “Heroit të Kosovës” Metush Krasniqi në sheshin Metush Krasniqi në Kamenicë, ky është vetëm një kontribut modest që e kemi dhënë pas luftës për veprën e madhe që e ka bërë heroi Metush Krasniqi.

“Ne si komunë vitin e kaluar në këtë shkollë kemi realizuar katër projekte, ku këto projekte ishin renovimi i brendshëm i shkollës, nxehja qendrore, nyjet sanitare dhe inventari i shkollës, kurse këtë vit do të bëhet renovimi i kulmit të kësaj shkolle” tha Surdulli.

Ndërsa, Florim Kryeziu drejtor i shkollës fillore “Metush Krasniqi”, tha se sot kjo shkollë e mbanë emrin e Heroit të Kosovës, patriotit, vizionarit dhe mësuesit që ishte i njohur në shumë treva shqiptare, i cili ishte i pathyeshëm në idealin e tij për bashkimin e tokave shqiptare, për lirinë tonë dhe mbeti gjithmonë në mendjet tona e ky ishte Metush Krasniqi i lindur e i rritur në fshatin Dajkoc, dhe deri ndërroi jetë veproi për çështje kombëtare dhe ne mbajmë me nderë këtë emër.

Nga drejtori i shkollës fillore janë ndarë edhe mirënjohje familjarëve të Metush Krasniqit, familjes së Bajram Kryeziut, Selatin Novosella, Kryetarit të Komunës Shaip Surdulli, Logos-it, Emin Krasniqit etj.

Në fund nga nxënësit e kësaj shkolle është shfaqur një program i pasur kulturo-argëtues./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).