Riatdhesimi, shkaktar traumash dhe vetëvrasjesh

Një në dy fëmijë e përshkruajnë kthimin e tyre si eksperiencën më të keqe të jetës së tyre.

Në bazë të një studimi që ka bërë UNICEF-i në Kosovë, të riatdhesuarit po kalojën nëpër momente shumë të vështira.
 
Ata kanë intervistuar 295 individë, nga të cilët 131 prindër dhe 164 fëmijë mes moshës 6 dhe 18 vjeçe (83 djem dhe 81 vajza).
 
Evidencat prezantojnë vërtet një situatë alarmante: një në dy fëmijë e përshkruajnë kthimin e tyre si eksperiencën më të keqe të jetës së tyre, shkruan Kosova sot.
 
Sipas kësaj gazete, sidomos të lindurit jashtë dhe fëmijët minoritarë e kanë përjetuar riatdhesimin si traumatik.
 
Çdo një nga tre të riatdhesuar vuan nga sindroma e stresit post-traumatik; afërsisht një nga dy adoleshentë vuajnë nga depresioni dhe një nga katër shfaqin idenë për vetëvrasje, thuhet në raport.
 
Realitetet e ri-integrimit në Kosovë sot janë të tillë që, faktorët kyç të cilët mund të ndihmonin këta fëmijë janë pothuajse jo-ekzistent: shumë fëmijë të rikthyer jetojnë në mjerim, 70 për qind e fëmijëve minoritarë braktisin shkollën gjatë kthimit dhe sistemi i përkujdesjes së shëndetit mendor në Kosovë është thjesht i pamundur për të trajtuar nevojat e identifikuara të të kthyerve fëmijë dhe prindër.
 
Asnjë prej fëmijëve të rikthyer nuk e ka bërë këtë gjë me vullnetin e tyre. Sipas raportit (64.4%) thonë se janë kthyer me forcë në Kosovë nga autoritetet e qeverisë gjermane dhe austriake./[email protected]/ 

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).