Rexhepi: Ban Ki-moon është dezinformuar

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi ka deklaruar se sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon është “dezinformuar” për gjendjen në Kosovë.

“Raportin e kanë hartuar strukturat e UNMIK-ut në Kosovë. Asgjë më e mirë as që është pritur, sepse ata janë pak të hidhëruar për zvogëlimin e fondeve për zyrën e tyre. Unë nuk mund ta kritikoj Ban Ki-moonin, sepse ai e ka lexuar atë raport, që ka ardhur nga UNMIK-u, e cili është përplot dezinformata”, i ka thënë ministri Rexhepi, agjencisë serbe të lajmeve, Beta.

Mediat serbe kanë raportuar se në raportin e radhës për gjendjen në Kosovë, “Ban Ki-moon e ka kritikuar ashpër punën e Policisë së Kosovës në tre muajt e kaluar, duke vënë në pah incidentet që kanë ndodhur gjatë festës serbe të Vidovdanit të mbajtur në Kosovë” , transmeton REL.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).