Receta për tableta kundër ftohjes, gripit, kollës

Kjo është një recetë vendore për tableta kundër ftohjes, gripit, kollës së thatë dhe dhimbjeve në fyt. Nëse tabletën e shkrini në ujë të ngrohtë, do të fitoni një lëng të shijshëm dhe shërues.

PËRBËRËSIT:

1/2 e gotës mjaltë 2 lugë lëng limoni 1 lugë xhenxhefil të gërryer

PËRGATITJA:

Përzieni mjaltin, lëngun e limonit dhe xhenxhefilin e gërryer, e ngrohni e më pas e hiqni nga zjarri derisa të ndalojë të vluarit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Më pas e ktheni në pllakë dhe e ngrohni përsëri, e përsëritni procedurën disa herë. Në fund, e hiqni nga zjarri dhe e përzieni derisa të mos zbutet dhe e hidhni në letrën për pjekje dhe e lini të ftohet. E thyeni në pjesë të vogla. Sipas dëshirës mund t’i shtoni edhe vitamina C pluhur

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS