Fundamenti

Reali arrin 100 pikë

/ 1 minutë lexim

Real Madridi ka shënuar fitore prej 4-1 kundër Mallorcas në ndeshjen e fundit sezonale në La Liga.

Cristiano Ronaldo e hapi serinë e golave (19’), ndërsa Karim Benzema vendosi rezultatin e pjesës së parë (23’).

Mesut Oezil realizoi golin e tretë për Mbretërit (49’), para se Castro ta shënonte golin e nderit për mysafirët (52’).

Mesfushori gjerman Oezil shënoi edhe golin e dytë personal (58’) dhe vendosi rezultatin përfundimtar të takimit.

RCCOLA

Pas kësaj fitoreje, kampioni i ri i Spanjës thyen rekordin prej 99 pikësh që e mbante Barcelona, dhe vë rekord të ri në La Liga me 100 pikë të tubuara brenda një edicioni.

Me 32 fitore, katër barazime dhe dy humbje, si edhe me 121 gola të shënuar dhe 32 të pranuar, mund të thuhet se ky ishte një nga sezonet më të suksesshme të Real Madridit në Kampionatin spanjoll.

Tre lojtarë të Los Blancos përfshihen në top-pesë golashënuesit më të mirë këtë sezon. Listës i prin Lionel Messi (Barcelona) me 50 gola, i ndjekur nga Cristiano Ronaldo (Real Madrid) me 46 gola, Radamel Falcao (Atletico Madrid) 24 gola, Gonzalo Higuain (Real Madrid) 22 gola dhe Karim Benzema (Real Madrid) 21 gola. /Telegrafi/