Qeveria nuk i pranon dorëheqjet e kryetarëve veriorë

Ndonëse kanë kaluar më shumë se 40 ditë nga koha kur katër kryetarët e komunave veriore me shumicë serbe dhanë dorëheqje, Ministria e Administrimit e Pushtetit Lokal ende nuk ka dhënë ndonjë vlerësim ligjor për këto dorëheqje, kurse Qeveria i vlerëson të papranueshme dorëheqjet e kryetarëve serbë, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Më 27 nëntor të vitit që lamë pas katër kryetarët e komunave veriore kanë ofruar dorëheqjet nga këto poste në shenjë proteste kundër vendosjes së taksës 100% ndaj produkteve nga Serbia.

Ndërkohë tashmë kanë kaluar të gjitha afatet ligjore për shqyrtimin e këtyre dorëheqjeve, por Zyra Ligjore në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal ende nuk ka dalë me vendim nëse duhet të pranohen këto dorëheqje ose jo, shkruan Gazeta “Zëri”.

Pavarësisht mungesës së vendimit nga MAPL-ja, Qeveria e Kosovës vlerëson se dorëheqjet nuk mund të pranohen pasi në dorëheqje kryetarët serbë të këtyre komunave i janë referuar Republikës së Kosovës si “Kosova e Metohija”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).