Që nga nesër, pritet rritje e çmimit të rrymës 7.6 për qind

Prishtinë – Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë pritet që nesër të vendos për rritjen e çmimit e tarifave të energjisë elektrike.

Propozimi i fundit i bërë ishte 7.6% kundrejt kërkesës së bërë nga Korporata Energjetike e Kosovës, e cila ishte 23%.

Zyrtarë të rregullatorit kanë refuzuar të flasin, ndërsa burime brenda tij nuk e kanë përjashtuar mundësinë që çmimi i faturave të energjisë të sillet brenda propozimit të bërë, raporton KTV.

Vendimi për çmimin e ri të tarifave të energjisë është dashur të hyjë në fuqi nga 1 prilli i këtij viti, mirëpo një gjë e tillë nuk u bë për shkak të skadimit të kontratave të anëtarëve të bordit të ZRRE-së dhe vonesave të shumta në emërimin e anëtarëve të ri.

Rritja e çmimit të energjisë është paraparë edhe në Letrën e Qëllimit dhe Memorandumi Teknik i Mirëkuptimit i nënshkruar mes Institucioneve të Kosovës dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).