Pse është i mirë uji me nenexhik?

Konsumohet pija gjithnjë e më e popullarizuar

Nëse ju mungon shprehia të pini ujë të thjeshtë, mbase uji me nenexhik mund të stabilizojë marrjen e lëngjeve.

Ujë nenexhiku ose uji me nenexhik është një pije që është bërë gjithnjë e më i popullarizuar.

Ka shumë arsye pse kjo pije është bërë kaq shpejt e preferuara e shumë njerëzve. Është e shijshme, kërkon pak përbërës, përmban sasi minimale të kalorive dhe sheqerit dhe ju ndihmon të qëndroni të hidratuar, transmeton Telegrafi.

Çfarë është uji i nenexhikut?

Nenexhiku i përket gjinisë së bimëve të nenexhikut, një grup prej rreth 40 llojesh shumëvjeçare të bimëve aromatike. Nenexhiku është përdorur për mijëra vjet si një erëz kuzhine, por dhe për qëllime mjekësore.

Uji me nenexhik është një pije freskuese dhe e shëndetshme që mund ta bëni vetëm nga dy përbërës – me nenexhik dhe ujë.

Llojet më të njohura janë nenexhiku dhe peperminti. Nëse blini nenexhik të freskët në dyqan, ka shumë mundësi që të jetë mentë.

Meqenëse uji i nenexhikut shpesh përmban vetëm nenexhik dhe ujë, është treguar të jetë i ulët në kalori dhe sheqer. Dy lugë gjelle me gjethe të freskëta menteje përmbajnë vetëm 5 kalori.

Kjo pije është një mënyrë ideale freskuese për të qëndruar të hidratuar.

Pirja e ujit mbështet metabolizmin tuaj, temperaturën e trupit, qarkullimin, por pavarësisht gjithë kësaj, ne nuk marrim aq shumë ujë sa duhet, kështu që uji i nenexhikut mund të na motivojë të pimë më shumë lëngje. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS