Eko Higjiena

Propolisin duhet ta përdorni

/ 2 minuta lexim

Një nga prodhimet më të shëndetshme në botë, na e dhurojnë bletët, por mjalti nuk është i vetmi prodhim i bletëve që është i dobishëm për shëndetin. Edhe propolisi, sikurse dhe mjalti, ka veti të shumta shëruese.

NË VEND TË ANTIBIOTIKUT

Propolisi me sukses ndikon edhe si antibiotik. Është interesante që edhe studimet kanë vërtetuar se disa antibiotikë të caktuar janë më efektivë kur merren me propolis, se sa kur përdoren të vetëm. Kur viruset janë në pyetje, marrë parasysh se antibiotikët nuk ndikojnë fare, propolisi është i pazëvendësueshëm për shumicën e infeksioneve virusale.

NDIKON TE …

Uji Dea

Shërimi i të ënjturave, plagëve të ndryshme në lëkurë, dhimbjet e dhëmbit, inflamacionet në mishin e dhëmbit, hemorroide… Pos kësaj, në masë të gjerë ndikon kundër baktereve, viruseve, kërpudhave dhe vepron si antioksidues, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Propolisi ndikon edhe te rigjenerimi i indeve, te çrregullimet dhe shumë sëmundje. Ndihmon kundër stresit, forcon sistemin imun, ndihmon te kariesi.

MJEKËSIA POPULLORE

Në mjekësinë popullore propolisi që moti njihet si ilaç që shëron plagët, bengjet, e madje edhe kancerin. Në krahasim me preparatet e tjera, nuk është aspak i rrezikshëm me efekte të dëmshme anësore në kombinim me ilaçet e tjera, apo edhe si i vetëm.