Preteni nuk i kërkon falje Pacollit

Hasan Preteni, Drejtor i Agjencisë Kundër-Korrupsionit ka thënë për “Tribuna Shqiptare” se nuk ka arsye që t’i kërkojë falje Begjet Pacollit, edhe pse prokuroria e EULEX-it ka vendosur në favor të tij.

Ai thotë se kallëzimi penal i këtij agjencioni ndaj Pacollit ka qenë i bazuar dhe i drejtë. “Në mbesim këmbëngulës se kemi pas prova dhe kemi pas bazë për ushtrimin e kallëzimit penal. Është çështje e gjyqësorit i cili është pushte i veçantë i cili vendos dhe është i pavarur në veprim dhe ne nuk pretendojmë të ndikojmë dhe të ndërhyjmë në punën e tyre në asnjë fazë”, ka thënë Preteni. Ai ka thënë se kallëzimi penal ndaj Pacollit nuk ka të bëjë me teke personale, por është ngritur mbi bazën e dokumenteve të siguruara.

“Misioni ynë është i saktë dhe në asnjë fazë nuk kemi bërë asnjë gabim kundër z. Pacolli e as kundër 700 personave të tjerë ndaj të cilëve kemi ushtruar kallëzime penale në të kaluarën. Këtë nuk e bëjmë për teke personale, por çdo rast kur e vërejmë se ka elemente korrupive ne reagojmë”, ka thënë Preteni. (ORAinfo)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).