Presheva fiton përbërjen e re kuvendore

Preshevë, 6 qershor – Në mbledhjen e sotme konstituive kryetar i ri i Asamblesë komunale të Preshevës u zgjodh Ramiz Latifi (në foto), lider i grupit të qytetarëve “Rilindja Demokratike”.

Sipas marrëveshjes së koalicionit, shumicën në Kuvendin Komunal e përbëjnë PDSH-ja e Ragmi Mustafës me 17 këshilltarë, pastaj “Rilindja Demokratike me tre dhe Unioni Demokratik i Luginës, me dy këshilltarë.

Në opozitë, ndërkaq, mbeten Partia për Vperim Demokratik e Riza Halimit, me 10 këshilltarë dhe Unioni Demokratik i Shqiptarëve të Skender Destanit me gjashtë mandate këshilltarësh.

KK e Preshevës do të ketë gjithsej 38 këshilltarë, të gjithë shqiptarë, pasi koalicioni i dy partive serbe në zgjedhjet e 6 majit rezultoi pa kalimin e pragut zgjedhor.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).