Posti i kryeministrit rrezikon koalicionin PDK – AAK

Prishtinë – Partia Demokratike e Kosovës shprehet e gatshme të nisë bisedimet me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës për përfshirjen e kësaj të fundit në kuadër të koalicionit aktual qeverisës.

Por, përveç gatishmërisë për bisedime, të dyja subjektet kanë dallime esenciale, sidomos në lidhje me postin e kryeministrit, të cilin e synojnë të dyja partitë.

Ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e drejtuar nga Ramush Haradinajt pretendon postin e kryeministrit në koalicionin e ardhshëm eventual, në anën tjetër Partia Demokratike e Hashim Thaçit nuk tregon shenja se është e gatshme të heq dorë nga posti të cilin aktualisht e mbanë lideri i saj.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci thotë se e ka mirëpritur nismën e AAK-së për bashkëpunim e koalicion. Por, Grabovci thotë se Kosova e ka kryeministrin Thaçi, dhe nuk sheh ndonjë arsye pse duhet të preket ky post, raporton Radio Evropa e Lirë.

“Qeveria e Republikës së Kosovës dhe Kosova e ka një kryeministër shumë të suksesshëm, shumë të fuqishëm i cili u ka qëndruar dhe u qëndron të gjitha sfidave dhe deri më tani ka dalë i suksesshëm dhe se ne nuk kemi asnjë dyshim që edhe në të ardhmen do të jetë i suksesshëm”, thekson Grabovci.

Nga java e ardhshme, AAK dhe Ramush Haradinaj kanë paralajmëruar mundësinë e nisjes së bisedimeve me PDK-në dhe kryeministrin Hashim Thaçi, për lidhjen e një koalicioni qeverisës.

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi thotë se oferta e kësaj partie është serioze dhe se ajo i drejtohet vetëm PDK-së dhe ndër tjera ka për qëllim të merr nën drejtim qeverinë e Kosovës, duke besuar se nën udhëheqjen e Ramush Haradinajt kjo qeveri do të ishte shumë më efikase.

“Duke e pas parasysh gjendjen e cila ekziston në Kosovë dhe një degradim të qeverisjes në Kosovë, ne kemi besim që me Haradinajn, duke u bazuar edhe në të kaluarën e cila ka qenë e suksesshme, mund të ndryshohet gjendja. Pa Haradinajn në udhëheqje të qeverisë nuk mund të kemi rol, prandaj kërkojmë që qeverinë ta udhëheqë Haradinaj”, thotë Isufi.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS