Popullariteti, në rënie!

Niveli i kënaqshmërisë me punën e Qeverisë dhe Kryeministrit ka shënuar rënien më të madhe që nga viti 2007. Sipas studimit të bërë nga UNDP, vetëm 21% e qytetarëve janë të kënaqur me punën e Qeverisë dhe rreth 24% të tyre janë të kënaqur me punën e Kryeministrit.

Këto janë vetëm disa nga faktet kryesore të Pulsit Publik Nr. 4 që u shpalosën të martën në një konferencë për shtyp nga UNDP. Anketa është zhvilluar gjatë muajit prill me 1,280 respondentë.

Ngjashëm, krahasuar me të dhënat e nëntorit 2011, qytetarët paraqiten të jenë më pak të kënaqur edhe me punën e Kuvendit, Kryetarit të Kuvendit dhe Presidentit. Derisa nivelet e kënaqshmërive me punën e Kryetarit të Kuvendit nuk kanë shënuar një rënie të dukshme krahasuar me të gjeturat në qershor 2011, niveli i kënaqshmërisë me punën e Kuvendit ka rënë për rreth 8 pikë te përqindjes që nga nëntori 2011.

Gjithashtu niveli i kënaqshmërisë me gjyqësorin nuk përbën ndonjë përjashtim në trendin e rënies me institucionet tjera kryesore. Ndërkohë që niveli i kënaqshmërisë me punën Zyrës së Prokurorisë ka rënë për 4 pikë për qind. Nuk ka ndonjë ndryshim të dukshëm, kur krahasojmë me nëntorin 2011, me nivelin e kënaqshmërisë së qytetarëve me punën
e gjykatave të Kosovës. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).