Policia konfirmon sulmin ndaj Jetish Bajramit,ish kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës

Gjilan – Jetish Bajrami ish kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës është sulmuar nga një grup qytetarësh derisa ai po tentonte të futej në objektin e xhamisë në lagjen Dardania.

Një incident që ka mundur të ketë pasoja të rënda,ka ndodhur të mërkurën pasdite rreth orës 18:00 në lagjen Dardania. Ismet Hashani zëdhënës i policisë së Kosovës tha se një grup qytetarësh prej 30-40 sish janë grumbulluar para oborrit të Xhamisë në Lagjen „Dardania“ që është në ndërtim e sipër.

Një person i lindur më 1937(Jetish Bajrami) me vendbanim në Gjilan besohet se në momentin deri sa ka tentuar të futet në objektin e Xhamisë është sulmuar nga personat e grumbulluar jashtë objektit të Xhamisë dhe me këtë rast ka pësuar lëndime trupore ku ka kërkuar ndihmë në Qendrën emergjente në Gjilan.

Njësitet policore nga stacioni Policor i Gjilanit kanë arritur që t`i identifikojnë së paku dy të dyshuar që besohet të jenë të involvuar në Incident. Ata janë Intervistuar nga Policia dhe rasti është duke u hetuar.

Motivet e incidentit besohet të jenë mosmarrëveshjet rreth emërimit të Imamit në Xhamin që pritet që nesër të përurohet fillimi zyrtar i punës së saj tha Hashani.

Ndërkohë merret vesh se Jetish bajrami dy herë ka kërkuar ndihmën e mjekut dhe dyshohet se ka pësuar edhe thyerje nga të goditurat. Mustafë Bajrami kryetar i Bashkësisë islame në Gjilan dhe djali i Jetish Bajramit e ka gjykuar këtë rast dhe është shprehur i tronditur nga skenat e tilla në një kohë kur Kosova pretendon të hyjë në grupin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).