Po vazhdon festa e “Fshirjes së Lamve” në Gjilan

Gjilan – Ka vazhduar edhe sot festa e grumbullimit të të mirave që bujqit i kanë përfituar brenda vitit, e që në Gjilan njihet si “Fshirja e Lamve”, aktivitet ky i nisur dje me grumbullimin e të gjitha prodhimeve në sofrën e madhe në qendër të qytetit.

Gjatë ditës së sotme, bujqit e Gjilanit kanë grumbulluar në qytet kunguj, hotina e shumë prodhime të tjera në shenjë kremtimi për suksesin e arritur në veprimtaritë e tyre.

Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vlerësuar se festa e “Fshirjes së Lamve” është falënderim ndaj Zotit për begatinë që na e ka dhënë, për bujqit, familjet dhe kompanitë, duke shtuar se produktet tyre janë krenaria dhe brendi i Gjilanit.

Vlen të përmendet se Komuna e Gjilanit, përkatësisht Drejtoria e Bujqësisë në Gjilan, së bashku me partnerët dhe bashkëpunëtorët e saj, ka mbështetur bujqit gjilanas dhe kompanitë me shumën prej 2.5 milionë euro, investime këto, që sipas kryetarit Haziri, kanë ndikuar në suksesin e madh të familjeve farmere dhe kompanive gjilanase të lëmisë përkatëse./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).