Plotësim të kërkesave ose ndarje të rrugëve me Kurtin

Partitë që përfaqësojnë komunitetet joserbe në Kosovë po kërkojnë plotësim të disa kërkesave në mënyrë që të i bashkohen Qeverisë së ardhshme. Përfaqësues të këtyre subjekteve i kanë thënë gazetës se në rast se nuk ka plotësim të këtyre kushteve atëherë do të i ndajnë rrugët me partitë që po pretendojnë ta formojnë qeverinë e re, shkruan sot gazeta Zëri.

Dy partitë më të mëdha të dala nga zgjedhjet, LVV dhe LDK, të cilat janë duke zhvilluar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje për formimin e qeverisë së re, sipas rezultateve të deritanishme kanë siguruar gjithsej 58 ulëse në Kuvendin e Kosovës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS