Plantazhe të reja të mjedrave në Novobërdë

Gjilan – Është nënshkruar marrëveshje e re në mese të komunës së Novobërdës dhe HELVET-as Swis Intercoorporation HIS, për furnizim me fidane të Malinës.

Në kabinetin e kryetarit z.Svetislav Ivanovicit, është nënshkruar edhe një marrëveshje e radhës mbi furnizimin me 18.800 fidane për bujq të rinjë nga territori i komunës së Novobërdës.

Fidanet do t`ju ndahen fermerëve gjatë ditës së nesërme siç është cekur në kontratë me furnizuesin.

Përpos fidaneve që do t`i marrin të Rinjtë e komunës së Novobërdës, ata kanë pasur edhe një trajnim mbi mbjelljen e që është dashur ta kalojnë në kuadër të këtij projekti.

Edhe në vitin e ardhshëm komuna e Novobërdës, do të vazhdojë që t`i stimuloj të rinjtë për tu marr me bujqësi dhe me kultivimin e malinave, në mënyrë që të zvogëlohet përqindja e të papunësuarve në mesin e të rinjëve, ka cekur Ivanovici./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).