PDK pajtohet me nismën për heqjen e neneve 37 dhe 38

Partia Demokratike e Kosovës ka hequr dorë nga mocioni i saj për riformulimin e neneve 37 dhe 38 të Kodit Penal që kanë të bëjnë me përgjegjësitë penale të mediave.

Me këtë veprim, të cilin Grupi Parlamentar i PDK-së ia ka prezantuar sot Kryesisë së Kuvendit, është pajtuar në parim me kërkesën e kryeministrit dhe Qeverisë së Kosovës që Kodi i Penal të ndryshohet duke i hequr tërësisht këto nene dhe jo duke i riformuluar ato.

Heqja e neneve 37 dhe 38 ka qenë në vazhdimësi edhe kërkesë e mediave dhe Asociacionit të Gazetarëve Profesionistë të Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi tha se është krijuar një rrëmujë, por ka shprehur besimin se do të gjendet zgjidhja më e mirë dhe më e përshtatshme për mediat dhe gazetarët.

Krasniqi, megjithatë, nuk e ka shfajësuar qeverinë për këtë rrëmujë, duke rikujtuar se Kodi është proceduar në Kuvend për miratim me këto dy nene pikërisht nga Qeveria e Kosovës.

Ndërkohë, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci tha se PDK është pajtuar që të mos ketë mocion për riformulimin e neneve dhe ka përkrahur nismën e qeverisë për heqjen e neneve 37 dhe 38 në bazë të procedurave të rregullta.

Përderisa opozita ka kritikuar ashpër sjelljet e partisë më të madhe në Kuvend dhe qeverisë që drejton ajo, duke thënë se po ia humb kredibilitetin Kuvendit me sjelljet e tilla.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri tha se LDK do t’i mbështet kërkesat e komunitetit të gazetarëve.

Kurse, për procedurat që do të ndiqen deri te heqja e neneve ai tha se kjo mbetet çështje e interpretimeve ligjore e kushtetuese.

Në anën tjetër, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Ardian Gjini tha se PDK dhe qeveria që ajo drejton po bëjnë lojë shumë të rrezikshme me kredibilitetin e Kuvendit duke votuar dhe më pas penduar për votat e tyre.

Sidoqoftë, problem më vete tash mbeten procedurat, pasi që të premten Kuvendi ka rrëzuar kërkesën e presidentes Atifete Jahjaga për heqjen e neneve 37 dhe 38 duke e fuqizuar Kodin Penal me këto dy nene.

Hyrja në fuqi e këtij Kodi pritet diku në janar të vitit të ardhshëm, kështu që tash mbetet për interpretim juridik kushtetues çështja se a do të hyjë fillimisht ky kod në fuqi e me pas të ndryshohet apo do të gjenden hapësira ligjore që ai të ndryshohet qysh në këtë fazë. /rel/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).