Pasjaku dhe Koretishta bëhen me ujësjellës

Gjilan – Zyrtarisht është lëshuar në punë ujësjellësi në fshatrat Koretisht dhe Pasjak i cili ka disa vite që nuk ishte në funksion për shkak të problemeve të shumta që kanë penguar furnizimin e rregullt me ujë të këtyre dy vendbanimeve.

Sipas zyrtarëve komunal problemi më i madh ishte për shkak të mos pagesës së faturave të rrymës si dhe mungesa e kompanisë e cila do të menaxhonte me këto ujësjellës.

“Është paguar edhe rata e fundit e borxhit të mbetur, gjithashtu para disa muajve e kemi zgjidhur edhe problemin e menaxhimit të cilën e ka marrë kompania regjionale “Hidro Morava“ nga Gjilani” ka thënë kreu i komunës.

Momentalisht ekipi i furnizimit me energji elektrike “KEDS” është duke i bërë edhe disa rregullime në trafo dhe njëherit edhe ekipi nga “Hidromorava“ gjatë ditës i bënë edhe përgatitjet e fundit që uji të mbërri në të gjitha familjet.

Ivanoviq ka thënë se është dashur shumë që të punojmë që të arrimë deri te një zgjidhje përfundimtare e kjo është furnizimi i rregullt me ujë të pijshëm të të gjitha ekonomive familjare të cilat janë të kyçura në këtë ujësjellës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).