Parlamenti Evropian heton shpenzimin e 3 miliardë eurove në Kosovë

Parlamenti Evropian hedh hijen e dyshimit lidhur me shpërdorime masive të fondeve ndërkombëtare për Korporatën Energjetike të Kosovës dhe Aeroportin e Prishtinës, shkruan gazeta “La Repubblica”.

Nga Strasburgu sapo është caktuar një fond prej 111 milionë eurosh për 3 mijë personat e angazhuar në kuadër të EULEX-it në Kosovë.

Ky fond do të shërbejë për shtyrjen edhe për një vit të mandatit të këtij organizmi, që u ka kushtuar në katër vjet taksapaguesve evropianë më se 500 milionë euro.

Ndërkohë, Prokuroria evropiane e Kosovës ende nuk po arrin të zgjidhë ”enigmën” e shpërdorimit të fondeve evropiane, të destinuara për Kosovën, që i ishin dhënë UNMIK-ut nga viti 2000 deri më 2008-ën për të përgatitur kalimin e pushteteve.

Fjala është për 11 dosje lidhur me hetimin se ku kanë shkuar 3 miliardë euro financime për rindërtimin e Kosovës drejt një shteti të pavarur.

Eurodeputeti socialist Pino Arlacchi, i njohur në krijimin e Drejtorisë Hetimore Anti-Mafia në Itali në vitet ’90 dhe anëtar i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, ka kërkuar të sqarohet qëndrimi i Komisionit Evropian lidhur me probleme të shpërdorimit të fondeve të përdorura në aeroportin e Prishtinës dhe shoqërinë e energjisë elektrike të Kosovës.

Këto dy subjekte kanë qenë përfituesit kryesorë të 3 miliardë eurove fonde ndërkombëtare, që u dhanë nga donatorët në arkat e UNMIK-ut.

Dy të tretat e këtij fondi u dhanë vetëm nga BE, pavarësisht nga paralajmërimet për rrezikun e mashtrimeve që bënë, si Gjykata Evropiane e Llogarive, ashtu edhe disa auditues të pavarur.

Si aeroporti, ashtu edhe korporata elektro-energjetike u vendosën nën komisariatin e UNMIK-ut, ashtu si dhe të gjitha entet e dikurshme shtetërore të epokës komuniste.

Sipas tij, EULEX po pengon dhënien e një informacioni të plotë, sidomos lidhur me Korporatën. Një kërkesë që i ishte dorëzuar Olli Rehnit, komisioner për Zgjerimin në vitin 2008, nga parlamenti evropian për sqarime, nuk mori nga ky i fundit përgjigje deri në përfundimin e mandatit të tij.

Sipas ish-kryeprokurores së UNMIK-ut Annunziata Ciaravolo, dosjet janë transferuar pranë gjykatave kosovare, në përputhje me marrëveshjen midis UNMIK-ut dhe EULEX-it. /Shqiptarja.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).