Paralajmërimi i Lutës shkoj huq, e marta nuk solli asnjë risi

Gjilan – Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, në një konferencë për media, kishte paralajmëruar se të martën do ta prezantoj ekipin e ri qeverisës. Por të martën nuk pati asnjë lëvizje dhe asnjë lajm nga kjo ide dhe ky premtim i Lutës.

“Me ndryshimin e Statutit të Komunës si dokument që e organizon jetën institucionale, është krijuar mundësia që të finalizohen marrëveshjet politike me partitë, organizatat joqeveritare dhe grupet e interesit. Gjatë uikendit do të përfundojnë takimet me partitë dhe të martën do t’i prezantojë emërimet e reja. Do të ketë emra edhe nga shoqëria civile”.Kështu kishte thënë Lutfi Haziri javën e kaluar.

Por këtë të marte nuk ndodhi asnjë lëvizje. Gjilani ende se ka të kompletuar qeverisjen ndërkohë që ditët dhe koha e mirë për të punuar po ikin shpejt.

Si duket brengosja e vetme e qeverisjes Haziri mbetet prolongimi i shumë problemeve. Investimet serioze mungojnë, mungojnë projektet e mëdha të përfolura dhe mbi të gjitha mungon serioziteti i kreut komunal që të punojë me ndershmëri dhe në dobi të qytetarëve.

Komuna e Gjilanit fatkeqësisht është komuna më e pazhvilluar në Anamoravë. Vitia një qytet krejt periferik në krahasim me Gjilanin, ka realizuar qindra projekte derisa kryetari i saj Sokol Haliti ka dëshmuar se është në funksion të çdo qytetari vitias.

E, Luta i jonë vazhdon të dominojë në intervista, takime e debate të thata ku flitet vazhdimisht për LDK-në dhe të ardhmen e saj, por mungon ose mungojnë paraqitjet e tij rreth zhvillimit të komunës së Gjilanit.

Të shohim ditëve në vijim se çfarë të mirë do na sjell Luta./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).