OSBE organizon vizitë studimore për zyrtarët e komunave

Gjilan – Qendra Rajonale e OSBE-së në Gjilan, ka organizuar një vizitë studimore për shkëmbimin e përvojave më të mira në Komunën e Gjilanit me zyrtarët komunal nga Gjilani, Hani i Elezit, Novobërda dhe Ranillugu.

Ky aktivitet është pjesë e projektit të OSBE-së “Përkrahja në shkëmbimin e përvojave më të mira në mes të zyrtarëve të të njëjtit nivel të komunave nga rajoni i Gjilanit”. Vizita studimore është aktivitet përcjellës i punëtorisë së mbajtur në qershor 2012 mbi prezantimin e përvojave më të mira nga zyrtarët e komunave të rajonit të Gjilanit.

Çështjet e identifikuara gjatë prezantimit kanë siguruar një informacion nga dora e parë për komunat e interesuara për vizitë studimore. Komuna e Gjilanit, respektivisht zyrtari për punët e Kuvendit Komunal, Sadri Arifi ka përgatitur rendin e ditës për vizitë, ka siguruar përkthimin, ka identifikuar vendin për diskutim lidhje me përgatitjet dhe zhvillimet e mbledhjeve të kuvendeve komunale dhe komiteteve, publikimi i punës së kuvendeve komunale dhe komunikimi brenda komunës.

Vizita studimore është perceptuar shumë mirë nga pjesëmarrësit, të cilët kanë falënderuar OSBE-së për iniciativat e tilla, në të cilat kanë pasur mundësi që të mësojnë shumë nga njëri-tjetri, përmes shkëmbimit të përvojave më të mira../rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).