OJQ-të: E papranueshme sjellja e kryetarit Lutfi Haziri

Gjilan – E dënojmë sulmin e sotëm që iu bë anëtarëve të shoqërisë civile në Gjilan dhe gazetarit të kallxo.com, Taulant Osmani, gjatë protestës paqësore, si shprehje e qytetëruar dhe demokratike ndaj parregullsive të Komunës së Gjilanit në procesin e zhvendosjes së monumentit. Përdorimi i dhunës, sulmeve, kërcënimeve, fyerjeve dhe nxitjes përmes gjuhës së urrejtjes, për të penguar fjalën e lirë, të drejtën e shprehjes qytetare, dhe punën e gazetarëve gjatë raportimit të tyre, është e pa pranueshëme. Si të tillë ne e dënojmë. Është e pa pranueshme sjellja e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, i cili, në vend se të konsideroj sugjerimet e argumentuara nga OJQ-të e Gjilanit, i quan këto sugjerime “nga një grup të rinjësh” që nuk e njohin historinë. Zt. Lutfi Haziri, në deklaratën e lëshuar nga komuna fletë në emër të “Idriz Seferit” duke e polarizuar debatin. Kërkesa jonë është e qartë. Komuna duhet të reflektoj për shkeljet rregullative me rastin e zhvendosjes së shtatores.

Shkeljet janë: mos-informimi i publikut, mungesa e debateve publike, mungesa e procesverbaleve, mungesa e miratimit të zhvendosjes nga Kuvendi Komunal. Kryetari i Komunës, në vend të komunikimit, po promovon nxitjen e urrejtjes.

Një sqarim, ne, si organizator, i gëzohemi sjelljes së shtatores së Idriz Seferit. Në këtë rast, ne vetëm kërkojmë që zhvendosja e shtatoreve të bëhet në mënyrë e paraparë, të konsiderohen sugjerimet e argumentuara, e jo të nxitet urrejtje. Linku që qartëson parregullsitë: http://bit.ly/2ABUlaZ . Ne kërkojmë që rasti të hetohet sa më herët nga institucionet relevante thuhet në reagimin e OJQ, Kartoni i Kuq & Varg e Vi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).