RCCOLA

Nuk ka bisedime Kosovë-Serbi?

/ 2 minuta lexim
Fundamenti

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hajredin Kuçi ka deklaruar të martën se ekzekutivi i vendit do t’i zbatojë vendimet e Kuvendit, pas mocionit të votuar javën e kaluar në Kuvend.

Ky mocion kushtëzon Qeverinë e Kosovës, që bisedimet me Serbinë të mos i fillojë deri në zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

Në një prononcim për mediat, Kuçi ka thënë se Qeveria e Kosovës do të shikojë këto rekomandime që janë votuar në Kuvend dhe do të analizohen.

“Qeveria i respekton vendimet e kuvendit, do të marrim vendimin, do të shikojmë se si është puna e rekomandimit, por jam i bindur që edhe Kuvendi edhe gjithë ne mendojmë zgjidhjen më të mirë për Kosovën”, ka thënë Kuçi.

Mobi Casa

I pyetur se pas formimit të Qeverisë në Serbi a do të vazhdohet me bisedime, Kuçi ka thënë se momentalisht janë të fokusuar që të implementohen marrëveshjet e arritura deri më tani. Për më tepër ai ka shtuar se çështja e fatit të pagjeturve unifikon të gjithë në Kosovë dhe nuk është një instrument për të luftuar dikë.

“PDK-ja e ka thënë mendimin e vet të qartë, që çështja e pagjeturve duhet të jetë çështje që unifikon skenën politike, unifikon qytetarët dhe orvatjet tona për zbulimin e fatit të tyre dhe jo si instrument për të luftuar dikë”, ka deklaruar ai, njofton KosovaPress.

Ndryshe edhe pse ishte paralajmëruar që PDK-ja do të insistojë që fut në rivotim mocionin e votuar javën e kaluar, një gjë të tillë Grupi Parlamentar i PDK-së nuk e bëri.

Me këtë mocion, i cili ka mbetur në fuqi kushtëzohen bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, deri në zgjidhjen e çështjes së fatit të të pagjeturve./Telegrafi/