Një pjeshkë në ditë ju ndihmon t`i shmangni këto probleme në organizëm!

Pjeshkat janë ndër frutat më të ëmbël të këtij sezoni, ndaj përfitoni nga to, sa kanë kohën. Ky frut është burimi i mirë i fosfatit dhe magnezit, përmban rreth 200mg/100g kalium dhe siguron rreth 50% të kërkesës ditore për vitaminë A.

Sa më e pjekur të jetë pjeshka, aq më shumë fibra përmban dhe siguron një tretje më të mirë. Një tjetër avantazh i përmbajtjes së zinkut që gjendet në pjeshkë është aftësia e tij për të kundërshtuar efektet e plakjes. Gjithashtu pjeshka ndihmon qelizat për të riparuar dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Aftësia e saj për të përmirësuar sistemin tuaj nervor falë pranisë së magnezit është një nga përfitimet e tjera të pjeshkës! Magnezi është thelbësor për uljen e stresit dhe ankthit dhe mbajtja e sistemit tuaj nervor në një gjendje të qetë.

Ato përmbajnë elemente bioaktive të tilla si kompleks fenoli që janë provuar për të luftuar në mënyrë efektive çekuilibrimin e metabolizmit.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin me sukses se komponimet fenolike që gjenden në pjeshkë ndihmojnë për të ulur nivelet e kolesterolit LDL (të dëmshëm) duke promovuar kolesterolit të HDL (të mirë). Kjo është jetike për të ruajtur shëndetin optimal kardiovaskular.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS