Niveli i ulët i sheqerit në mëngjes, ja çfarë duhet të bëni

Ulja e nivelit të sheqerit në mëngjes mund të shkaktojë marramendje, rënie të fikëti dhe konfuzion.Ky problem mjekësor shfaqet kryesisht tek njerëzit që vuajnë nga diabeti, por mund të ndodhë edhe prej shkaqeve të tjera, të cilat lisothen më poshtë.

Çfarë e shkakton uljen e nivelit të sheqerit në mëngjes?

Kur njerëzit kalojnë shumë orë pa ngrënë, niveli i sheqerit në gjak bie.

Kjo ndodh edhe gjatë natës, kur njerëzit nuk çohen dot të ushqehen apo pijnë lëngje.

Megjithatë, gjatë natës, trupi parandalon rënien drastike të sheqerit duke qenë se mëlçia ka gjithmonë një sasi të caktuar të ruajtur të sheqerit.

Niveli normal i sheqerit për një diabetik është mes 70-130 miligram për decilitër.

Kur sheqeri bie nën 70 mg/dl njerëzit mund të përjetojnë disa simptoma siç janë:

Djersitje dhe dridhje të trupit, mungesë koordinimi, ankth, rritim, plogështi, dhimbje koke, marramendje, rrahje të larta të zemrës.

Shkaqet që çojnë në uljen e nivelit të sheqerit në mëngjes përfshijnë:

Përdorimi afatgjatë i medikamenteve kundër diabetit, konsumi i alkoolit, sëmundjet kronike të veshkave, ndërhyrjet kirurgjikale në stomak, çrregullimet hormonale, diarea dhe të vjellat, regjim ushqimor me pak karbohidrate.

Në raste të rralla ky problem shfaqet si pasojë e kancerit.

Trajtimi

Nëse ndiheni të uritur, atëherë duhet të konsumoni një ushqim të pasur me glukozë siç janë petullat dhe frutat.

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të konsultohen tek mjeku për një ndryshim potencial të barnave.

ParandalimiSimptomat e uljes së nivelit të shqerit si pasojë e mungesës së ushqimit mund të parandalohen duke:

Ngrënë diçka të shpejtë përpara gjumit

Duke u ushqyer me produkte të pasura me fibër që ngadalësojnë përthithjen e glukozës.

uke ngrënë vakte të shpeshta e të vogla ushqimesh gjatë ditës.

Nëse rregullimet në stilin tuaj të jetesës ose në regjimin ushqimor nuk ndikojnë në përmirësimin e situatës, atëherë kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore./AgroWeb.org/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS