RCCOLA

Nis fushata e korrje-shirjeve në komunën e Vitisë

/ 1 minutë lexim
ARKATANA

Viti – Në komunën e Vitisë ka filluar sot fushata e korrje shirjeve të drithërave të bardha.

Ndërsa nga afër fushatën e korrje-shirjeve e kanë përcjellur kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Naim Pira, drejtor për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në këtë komunë.

KKVITI

Pira tha se nga informatat e para të marrë prej fermerëve vitias rendimentet fatkeqësisht nuk janë të kënaqshme, shkaku që ky vit është karakterizuar me një mot me reshje të mëdha të shiut dhe lagështi.

Gjithashtu bëhet me dije se çmimi i rekomanduar i korrjes së një hektari grurë është 130 euro por me mundësi që çmimi të negociohet mes fermerëve dhe pronarëve të auto kombajnerëve./rajonipress/