Nevzadi: Kultura do të jetë adresë e besueshme

Gjilan – Veton Nevzadi ka një kohë të shkurtër që ka marrë postin e drejtorit,por ka një plan ambicioz për ta orientuar drejtë punën në këtë drejtori.

Veton Nevzadi ka një periudhë të shkurtër që ka marrë pozitën e drejtorit të kulturës,por qysh në fillim të punës është treguar i vendosur dhe i përkushtuar për të sjellur rendë,disiplinë dhe përgjegjësi në punë.

Nevzadi thotë se duke qenë më aktiv dhe më afër të gjitha grupimeve kulturore,sportive e rinore do të mundohet që kulturën në Gjilan ta bëjë adresë të besueshme. Nevzadi tha për rajonipress se prioritet i tij pas disiplinës dhe transparencës padyshim do të jetë krijimi i një data baze për të gjitha klubet,shoqëritë,ansamblet,krijuesit figurativ, krijuesit letrarë,këngëtarët,organizatat rinore e sportive.

Sipas Nevzadit me krijimin e kësaj baze hapen rrugët për të njohur,ndihmuar, avancuar gjeneratat e reja. “Nga këto të dhëna ne mund të mësojmë më shumë për gjendjen e krijuesve,letrarëve,botuesve e njerëzve të tjerë të arteve figurative e pamore” tha ai.

Nevzadi tha se është i gatshëm dhe ka vullnet që të takohet çdo ditë me krijuesit dhe talentët e rinj.”Pavarësisht se kemi një buxhet të limituar unë besoj se duke angazhuar grupe të të rinjve,duke angazhuar studentë në aktivitete të ndryshe ditore mund të sjellim dobi për qytetin e Gjilanit”.

Nevzadi tha se tashmë kjo drejtori ka pranuar një donacion në vlerë të 10 mijë eurove që janë libra nga shtëpia botuese “Logos”. Drejtoria e kulturës sipas Nevzadit ka paraparë edhe një investim në infrastrukturën e saj në terrene sportive e halla sportesh në vlerë të 40 mijë eurove.

Qyteti Jelldërëm nga Turqia pritet t`i dhurojë drejtorisë së kulturës një autobus si donacion. Një çështje teje të rëndësishme që ka arritur drejtoria e kulturës ta marrë nën menaxhimin dhe kompetencat e saja,byfeja e teatrit të qytetit. Nevzadi tha se foajea e teatrit do të rregullohet së shpejti./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).