Nevoja për ujë të pijshëm!

Nga Ujmir Krasniqi – Duke e parë gjendjen alarmante për ujë të pijshëm në vendin tonë që dita e ditës është duke u përkeqësuar edhe më shumë në mungesë të reshjeve të pakta, duhet që t`i kushtojmë sa më shumë rëndësi përdorimit të tij.

Edhe në Kosovë, si në shumë vende të botës, shëndeti i njeriut dhe plotësimi i nevojave të tij është gjithnjë e më tepër i kërcënuar nga cilësia jo e mirë dhe mungesa e ujit të pijes ose mungesa e ujërave të pastra.

Sipas të dhënave rreth 80 % e popullatës së Kosovës, furnizohet me ujë nga ujësjellësit publik, ndërsa rreth 60 % e popullatës ka qasje në rrjetin publik të kanalizimit.

Duhet t`i marrim të gjitha masat e mundshme për kursimin e ujit që nesër të mos vijë deri te paraqitja e ndonjë epidemie apo sëmundje të cilat shfaqen nga mungesa e ujit ose nga papastërtia e tij, duke e ditur se këto sëmundje janë më të rrezikshme se sa sëmundjet tjera, pasi që trupi i njeriut përmban 65-70% ujë.

“Nëse nga ajri i ndotur sëmuren mushkëritë, atëherë nga mungesa e ujit sëmuret i tërë trupi”!!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).