Nëse keni kolesterinë të lartë, mos hiqni dorë nga djathi: Vetëm një lloj është i dëmshëm!

Dietologia zbulon: jo të gjitha llojet e djathit janë të këqija.

Nëse keni kolesterinë të lartë, sigurisht që ju kanë këshilluar të reduktoni konsumimin e disa ushqimeve.

Mes tyre është djathi, por ekspertët theksojnë se jo të gjitha llojet e produkteve të qumështit ndikojnë në nivelin e kolesterinës.

Sipas dietologes Molly Hembry, djathi me përmbajtje të lartë të yndyrave të ngopura është më i keqi për nivelin e kolesterinës, transmeton Telegrafi.

“Ekziston një lidhje e fortë midis marrjes së lartë të yndyrave të ngopura dhe niveleve të larta të kolesterinës në gjak”, thotë ajo.

Një person i shëndetshëm duhet të konsumojë më pak se 22 gramë yndyrë të ngopur në ditë.

Dietologia thekson se parmigiano dhe disa lloje djathi përmbajnë rreth 8 gramë yndyrë totale dhe 5 gramë yndyrë të ngopur për porcion prej 30 gramësh.

“I vetmi lloj djathi që veçohet është djathi feta, i cili ka 5 gramë yndyrë totale dhe 3 gramë yndyrë të ngopur për porcion 30 gramë. Megjithatë, ai është ende relativisht i pasur me yndyra të ngopura, edhe pse më pak se shumica”, thotë ajo.

Nëse djathi është suplementi juaj i preferuar dietik, ka zëvendësues që mund të gjeni.

“Zgjidhni opsionet e djathit me pak yndyrë, me pak yndyrë ose me pak yndyrë dhe shumë nga këto variante mund të gjenden lehtësisht në dyqane sot,” sugjeron Molly. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS