Në Viti organizohet fushatë vetëdijesimi kundër zjarrëvënjeve

Viti – EVSB, PK, dhe Institucionet Komunale të Vitisë, organizuan fushatë të përbashkët vetëdijesuese kundër zjarrëvënjeve. Zjarrvënjet sidomos në sezonin verorë, po shkaktojnë dëme të konsiderueshme, si në ekonomit familjare, gjithashtu edhe në ato fushore e malore.

EVSB dhe Policia e Kosovës, shkaku i gjendjes së pandemisë në Kosovë, dhe arsyeja e mungesës së nxënësve nëpër shkolla, kësaj radhe është vendosur që sado pakë t`i informojnë qytetarët, kryesisht të rinjët që të kenë kujdes nga zjarrëveniet sepse përpos ndotjes së ambientit, dëmeve materiale, dhe pasojat që vinë nga zjarret mundë të jenë të mëdha.

Fushâta vetëdijesuese kundër zjarrvënjeve është menduar të zhvillohet në këtë formë: Përmes rrjeteve sociale dhe medieve lokale, pasi që rrjetet sociale janë bërë aktive, dhe se interneti po përdorët natyrshëm nga të gjitha grupmoshat tona.

EVSB, PK, dhe Institucionet Komunale të Vitisë, apelojnë tek të gjithë qytetërët e Komunës së Vitisë, që të kenë shumë kujdes dhe të mos bëjnë ndezjen e hamulloreve, sepse në të ardhmen do të ketë rënje të rendimenteve, është rrezik për zgjerim të zjarreve dhe rrezikim të shtëpive pa përjashtuar edhe jetët e njerëzve, dhe depërtimi i zjarreve mundë të shpërndahet edhe në pyje, dhe me një formë (mënyrë) po e shkatërrojmë një pasuri që është e të gjithë neve pa dallim ka shkruar koordinatori i EVSB-së, për Komunën e Vitisë, Imri Emërllahu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).