Në kohë të vështirë e të mirë, gjithmonë me LDK-në

Nga Valentina Bunjaku Rexhepi – Unë kam votuar mocionin e mosbesimit, sepse thjesht, nga vetë emërtimi: kishim mosbesim. Partneritetin e ruan besimi dhe respekti i ndërsjellë, madje më shumë se dashuria plot pasion. Ne nuk e rrëzuam Qeverinë, por u vetërrëzua. Iku nga përgjegjësia, sepse deshi të mbetej lider i pagabueshëm. Lehtë është të ikësh, por sfidë është të ballafaqohesh. Megjithatë, ka shpresë, sepse përgjatë udhës, e kemi aleatin më të mirë në histori: SHBA-në.

Ju mund të më linçoni dhe mund të më akuzoni, por do të kuptohet më vonë, pas daljes nga populizmi dhe propaganda aktive në mediet sociale. E frikshme qasja e ish-partnerit me etiketime, njollosje dhe pushtime sms-ësh, duke thyer edhe të dhënat personale.

Unë si deputete e ruaj shtëpinë time, LDK-në, sepse jam rritur me të. Unë ku ha bukë, jam mirënjohëse përjetësisht. E mbroj dinjitetin, frymën, identitetin e LDK-së.

Kur cenohet filozofia e saj e partneritetit, e bashkëpunimit e respektit, unë rezistoj me votën e lirë. Prandaj, e çova dorën, sepse besova ashtu se ishte e drejtë, dhe ndihem mirë që hyra në radhën e atyre që mbrojnë shtëpinë e vet, LDK-në. Lehtë është ta ndjekësh populizmin, por me sfida ta zgjedhësh rrugën e përballjes. LDK e ruan traditën e ruajtjes së partneritetit me SHBA-në, sepse beson në të. Besimi në SHBA-në e bëri mosbesimin ndaj Qeverisë Kurti.

Besimi mbi Amerikën ishte vota ime. Besimi im në LDK-në për këtë kurrë nuk lëkundet. Dhe kështu do ta mbrojmë interesin strategjik të Kosovës. E tashmja na duket sfiduese, por e ardhmja e ndritur.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).