Nagip Arifi zgjidhet kryetar i Bujanocit

Më 21 vota të 12 këshilltarëve shqiptarë të Partisë Demokratike, pesë të GQ “Dr. Stojança Arsiq” dhe 4 të listës serbe të PD-së, kryetar i Komunës së Bujanocit u zgjodh Nagip Arifi, Hajredin Hyda u zgjodh kryetar i Asamblesë komunale ndërsa sekretar Emurullah Lutfiu.

Seanca e djeshme, e ftuar nga këshilltari më i vjetër i Kuvendit, Stojança Arsiq, vetëm një ditë pasi kishte dështuar seanca konstituive e ftuar nga kryetari i përbërjes së kaluar, Jonuz Musliu, ishte maratonike, ndërkohë që ftesës për pjesëmarrje i ishin përgjigjur të gjithë grupet e këshilltarëve të subjekteve që kanë fituar mandate në zgjedhjet lokale të 6 majit.

Pas verifikimit të mandateve nga salla janë larguar këshilltarët shqiptarë të PVD-së, LPD-së dhe UDSH-së, të cilët dy ditë më parë arritën koalicionin për bashkëveprim politik në mbrojtje të interesave kombëtare brenda Kuvendit Komunal. Ndërkohë që sallën e kanë lëshuar edhe dy këshilltarët serbë të listës së Partisë Përparimtare Serbe – Tomisllav Nikoliq, të cilët, siç janë deklaruar, një gjë të tillë e kanë bërë duke mos qenë pjesë e asnjë grupi që përbën shumicën në Kuvend.

Ndryshe, në zgjedhjet e fundit lokale, partitë e shqiptarëve të komunës së Bujanocit fituan 30 ulëse, nga gjithsejtë 41, sa ka Kuvendi Komunal, raporton PreshevaNews .

Analistë dhe njohës të rrethanave politike koalicionin e ri të partisë së Arifit me këshilltarë serbë e shohin si një pushtet më multietnik, por ai vlerësohet jo i qëndrueshëm dhe me pasoja evidente, sidomos për shqiptarët që jetojnë në këtë rajon, duke pas për bazë benefitet që kanë fituar partitë serbe karshi PD-së shqiptare të Nagip Arifit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).